درباره دوره آموزشی

 

بنیاد غیرانتفاعی آموزش کار با رایانه‌های آزاد

 

تماس با بنیاد

 

شرایط شرکت در دوره

یا مُطْلِقَ الاُْسارى1

آشنایی با مفهوم FCDL2

طی سه دهه گذشته (و به خصوص در چند سال اخیر به شکل جدی‌تر) یک حرکت بزرگ جهانی تحت عنوان «جنبش فرهنگ آزاد» یا Free-Culture Movement مبتنی بر «اعتقاد به خِرَد و توانمندی هم‌افزای جمعی و رد هرگونه محدودسازی خودخواهانه و/یا انحصارگرایانه» به سرعت در حال گسترش در بخشهای مختلف علمی، آموزشی، فرهنگی، هنری، اجتماعی، اقتصادی، فناوری و حتی سیاسی جامعه بشری می‌باشد. به عنوان مشتی از خروار می‌توان به مفاهیمی همچون Free Content و Open Data (در حوزه محتوا)، Open Innovation و Open Patent (در حوزه نوآوری و اختراعات)، Open Science و Open Access و Open Research (در حوزه پژوهش)، Open Education (در حوزه آموزش)، Open Politics و Open Government (در حوزه سیاست)، Free Art (در حوزه هنر)، Open Publishing (در حوزه نشر)، Open-source Hardware و FLOSS: Free/Libre Open Source Software (در حوزه فناوری اطلاعات) اشاره نمود.

در حوزه فناوری اطلاعات ایده تولید و توسعه «نرم‌افزارهای آزاد و متن باز» (یا با اختصار FLOSS3) از سال ۱۹۸۰ میلادی در مقابل «نرم‌افزارهای مالکانه»4 مطرح شده است. مبدع این ایده در جهان، پژوهشگر برجسته دانشگاه MIT آقای ریچارد استالمن می‌باشد که پس از طرح این ایده به همراه پاره‌ای دیگر از همفکرانش در سال ۱۹۸۴ پروژه GNU و سپس در سال ۱۹۸۵ «بنیاد نرم‌افزارهای آزاد»5 را تأسیس کردند.

در طی این سالها ایده تولید و توسعه نرم‌افزارهایی که به آزادی‌های کاربران و مشتریان احترام بگذارند (که در ابتدا بسیاری در دنیا معتقد بودند اصولاً شدنی نیست!) نه تنها اجرائی شده است، بلکه در عمل مؤثر بودن خود را اثبات نموده است. طبق آمارهای موجود تعداد نرم‌افزارهای آزاد و متن‌باز موجود در دنیا در سال ۲۰۱۴ میلادی حدود دو میلیون پروژه مختلف تخمین زده شده است! بررسی‌های جهانی در حوزه نرم‌افزار نشان می‌دهد که FLOSS در حـال تبـدیـل شــدن بـه جریـان اصلی (Main Stream) این حوزه می‌باشد. به همین دلیل و البته بنا به دلایل متعدد امنیتی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی دیگر، سیاست کلان حاکمیتی بسیاری از کشورهای مهم جهان حمایت از مهاجرت گام به گام و برنامه‌ریزی شده سامانه‌های فناوری اطلاعات کشورها به نرم‌افزارهای آزاد است.

نرم‌افزارهای آزاد و متن‌باز نسبت به نرم‌افزارهای مالکانه دارای مزایای متعددی می‌باشند که ذیلاً به عناوین پاره‌ای از مهمترین آن‌ها اشاره می‌گردد:

 • آزادی توأمان برنامه‌نویسان و کاربران (در نحوه استفاده، در مطالعه عمل‌کرد برنامه، در امکان تغییر برنامه با استفاده از کد منبع آن، در تکثیر و توزیع آن، در انتخاب سرویس‌دهنده و ...)
 • امنیت بهتر (اثبات شده به تجربه)

 • فائق شدن بر تهدید تحریم‌های ظالمانه بر علیه کشورهای مستقل در حوزه نرم‌افزار

 • چند سکوئی (Multi-Platform)

 • ارتقاء علمی و فنی کاربران و مشتریان

 • گسترش فرهنگ همیاری، هم‌افزائی و کارجمعی

 • کاهش هزینه‌ها در دراز مدت

با توجه به این حقایق، به لطف الهی ایده «طرح آموزش‌های استانداردFCDL6 و تشکیل بنیاد جهانی کار با رایانه‌های آزاد» برای اولین بار در جهان توسط آقای «دکتر مجید تجملیان» (مبدع طرح) در سال ۱۳۹۲ هجری شمسی (۲۰۱۳ میلادی) مطرح و مستندسازی گردید. طرح مذکور در مجامع و جلسات مختلفی در سطح کشور جمهوری اسلامی ایران ارائه و پس از مدتی مورد توجه دست‌اندرکاران فناوری اطلاعات کشور نیز قرار گرفت.

در حال حاضر مهارت‌های FCDL در ۹ مورد دسته‌بندی شده‌اند:

 1. مبانی و مفاهیم پایه فناوری اطلاعات (FBCIT : Fundamentals And Basic Concepts Of Information Technology)

 2. میزکار سامانه‌عامل لینوکس (DG/L : Desktop GNU/Linux)

 3. ابزارهای پرکاربرد (CMUT : Common Utilities)

 4. اطلاعات و ارتباطات (CICT : Communication and Information Concepts & Tools)

 5. امنیت و نگهداری سامانه‌عامل (SOSM : Security And Operating System Maintenance)

 6. واژه‌پرداز و امکانات آن (WPF: Word Processing Facilities)

 7. ارائه‌مطالب و امکانات آن (PTF: Presentation Facilities)

 8. صفحه‌گستره و امکانات آن (SSF: Spreadsheet Facilities)

 9. پایگاه‌داده‌ها و امکانات آن (DBF: Database Facilities)

 

به دلیل ماهیت نرم‌افزارهای آزاد و تفاوت‌های متعدد آن‌ها با نرم‌افزارهای مالکانه، پیش‌بینی می‌شود طی سال‌های آتی دسته‌بندی‌ها و عناوین جدید دیگری نیز به موارد فوق افزوده شوند.

1اى رهاننده اسیران (بخشی از فراز هفتم در دعای جوشن کبیر)

2Free Computer Driving License

3Free/Libre Open Source Software

4Proprietary Software

5Free Software Foundation

6گواهی مهارت کار با رایانه‌های آزاد

زبان‌ها